طرح اصلاح موادی از قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران مصوب 1354/4/25

[دوره هشتم مجلس شورای اسلامی]

 طرح (عادی) اصلاح موادی از قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران مصوب 1354/4/25 که در جلسه علنی شماره (419) روز سه‏شنبه مورخ 1391/2/19 اعلام وصول گردیده است جهت بررسی به کمیسیونهایی که ذیلاً به عنوان کمیسیون اصلی(مطالعات حقوقی) و فرعی(مطالعات اجتماعی) مشخص گردیده است ارجاع می‏شود:

نحوه بررسی : (یک شوری) ، شماره ثبت : (674) ، شماره ترتیب چاپ : (1952)

 

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

احتراماً طرح ذیل که به امضاء 21 نفر از نمایندگان رسیده است جهت طی مراحل قانونی تقدیم می‏گردد:

مقدمه(دلایل توجیهی)

با توجه به مشکلاتی که در اجرای قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران مصوب 1354/4/25 وجود دارد و در جهت همگام شدن با تغییراتی که در سالهای پس از انقلاب شکوهمند اسلامی در نحوه اداره دفترخانه‏های اسناد رسمی حادث شده است و به منظور اصلاح فرآیند تنظیم و ثبت اسناد و همچنین هماهنگی با ترتیبات معمول در سایر کشورهای جهان و نیز فراهم آوردن زمینه الحاق به کنوانسیونهای و مجامع بین‏المللی ذیربط ، طرح زیر برای تصویب تقدیم میشود:

برای ورود به صفحه ویژه نقد و بررسی طرح اصلاح قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران مصوب 1354/4/25 اینجا کلیک کنید

ادامه مطلب را مطالعه کنید


طرح حذف و اصلاح موادی از قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران مصوب 1354/4/25

ماده 1- ماده (2) قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران مصوب 1354/4/25 به شرح زیر اصلاح میگردد:

ماده 2- اداره و مسئولیت دفترخانه اسناد رسمی بر عهده سردفتر است که بنا به پیشنهاد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و با جلب نظر کانون سردفتران استان و ابلاغ رئیس قوه قضائیه به این سمت منصوب میشود. سردفتران از نظر صلاحیت به سه درجه تقسیم می‏گردند.

ماده 2- ماده (3) قانون فوق به شرح ذیل اصلاح میگردد:

ماده 3- هر سردفتر میتواند علاوه بر فردی به عنوان دفتریار اول که معاون دفترخانه محسوب میشود و در صورت تفویض اختیار ، در غیاب وی مسئولیت اداره دفترخانه را به عهده خواهد داشت 2 دفتریار دوم به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور معرفی کند. شرایط عمومی و اختصاصی ، نحوه انتخاب و عزل دفتریاران توسط سردفتر و حدود اختیارات ، تکالیف ، حقوق و مزایای آنان که با ابلاغ قوه قضائیه به این سمت منصوب میشوند به موجب آئین‏نامه است.

ماده 3- ماده (10) به شرح زیر اصلاح و یک تبصره به آن اضافه میشود:

ماده 10- هریک از سردفتران و دفتریاران که دارای سی سال سابقه خدمت متوالی یا متناوب (اعم از سردفتری و دفتریاری) باشد میتواند تقاضای بازنشستگی کند دفتریارانی که تا تاریخ این قانون در سمت دفتریار اول و دوم اشتغال دارند کماکان مشمول مقررات این ماده میباشد.

تبصره- انتقال سوابق خدمتی سردفتر و دفتریار قبل از اشتغال به سردفتری یا دفتریاری وفق قانون نقل و انتقال حق بیمه یا بازنشستگی مصوب 1365/3/27 به شرط پرداخت مابه‏التفاوت کسورات بازنشستگی سابق به صندوق بیمه و بازنشستگی کانون سردفتران طبق آئین‏نامه بلامانع میباشد.

ماده 4- ماده (11) و تبصره قانون فوق بشرح زیر اصلاح میگردد:

ماده 11- سردفتران و دفتریاران پس از رسیدن به سن 70 سال تمام بازنشسته خواهند شد ملاک تشخیص سن شناسنامه‏ای است که در بدو اشتغال به کار ارائه شده است.

تبصره- سردفتران و دفتریاران که در تاریخ تصویب این قانون به کار اشتغال دارند میتوانند تا سن 75 سال تمام به کار ادامه دهند.

ماده 5- ماده (18) به شرح زیر اصلاح و یک تبصره به آن الحاق میگردد:

ماده 18- کلیه اسناد در دفاتر اسناد رسمی و در اوراق مخصوصی که از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تهیه و چاپ میگردد تنظیم و خلاصه هر سندی در دفتری که (دفتر سردفتر) نامیده میشود ثبت میگردد سند تنظیمی علاوه بر امضاء طرفین به امضاء سردفتر یا معاون دفترخانه رسیده و ثبت سند نیز به امضاء سردفتر یا معاون دفترخانه خواهد رسید. نحوه تهیه اوراق و ثبت دفتر به موجب آئین‏نامه میباشد.

تبصره- پس از ایجاد بستر مناسب ، کلیه اسناد در دفاتر اسناد رسمی به صورت مکانیزه تنظیم و ثبت میشود در این صورت اقدامات دفاتر مزبور در خصوص ثبت اسناد از طریق شبکه و به صورت برخط در سامانه بانک جامع اطلاعات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ضبط خواهد شد.

ماده 6- ماده (25) قانون بشرح زیر اصلاح میشود:

ماده 25- در کلیه موارد اعم از مرخصی ، بیماری ، تعلیق ، انفصال موقت ، معذوریت و غیبت سردفتر ، دفتریار اول واجد شرایط سردفتری با حفظ سمت به جای سردفتر انجام وظیفه مینماید در غیاب دفتریار اول چنانچه دفترخانه دارای دفتریار دوم باشد انجام امور مربوطه طبق آئین‏نامه به عهده دفتریار دوم واجد شرایط خواهد بود.

ماده 7- یک تبصره به شرح زیر به ماده (29) قانون فوق الحاق میگردد:

تبصره- انجام امور مربوط به تأسیس شرکت‏ها و مؤسسات غیرتجاری و تغییرات بعدی آنها و همچنین پلمپ دفاتر تجاری از وظایف دفاتر اسناد رسمی است و دفاتر مذکور امور مربوط را با بهره‏گیری از سیستمهای نرم‏افزاری و سخت‏افزاری و رایانه‏ای ثبت شرکتها انجام خواهند داد. سوابق امر در دفترخانه عامل ، بایگانی و یک نسخه خلاصه آن به طرق مقتضی به اداره ثبت شرکتها ارسال میگردد. همچنین دفاتر مذکور میتوانند تنظیم و ثبت اسناد تعهد به بیع و نیز برخی از خدمات اجرائی دفاتر محاکم قضائی یا امور مشابه را انجام دهند.

ماده 8- یک تبصره به ماده (32) قانون فوق به شرح زیر الحاق میگردد:

تبصره- هرگاه مدیر کل امور اسناد و سردفتران در رسیدگی مقدماتی تشخیص دهد که شکایات و گزارش‏های مربوط به سردفتران و دفتریاران جزئی و ناشی از سهل‏انگاری سردفتر یا دفتریار در انجام وظایف محوله است به تذکر کتبی به سردفتر یا دفتریار مذکور اقدام می‏نماید.

ماده 9- ماده (38) قانون فوق به شرح ذیل اصلاح میگردد:

ماده 38- مجازات‏های انتظامی به قرار زیر است:

1- توبیخ کتبی با درج در پرونده

2- جریمه نقدی تا دو میلیون ریال

3- طی دوره‏های آموزشی از یک ماه تا شش ماه تحت نظر کانون سردفتران

4- ممنوعیت از تنظیم انواع خاصی از اسناد از یک ماه تا سه ماه

5- ممنوعیت از تنظیم انواع خاصی از اسناد از سه ماه تا شش ماه

6- انفصال موقت از دو ماه تا شش ماه

7- انفصال موقت از شش ماه تا دو سال

8- انفصال موقت از دو سال تا پنج سال

9- انفصال دائم

 

ماده 10- بند 3 ماده 50 قانون فوق به شرح زیر اصلاح و دو تبصره به آن اضافه میگردد:

3- دفاتر اسناد رسمی موظفند هنگام ثبت هرگونه نقل و انتقال راجع به عین (عرصه و اعیان) و یا حق واگذاری محل (حق کسب و پیشه و یا سرقفلی یا حقوق ناشی از موقیت تجاری و اداری) اعم از اینکه توام با مالکیت باشد یا جدا از آن ، مالیات نقل و انتقال را حسب مورد طبق ارزش معاملاتی املاک یا ارزش حق واگذاری محل به نرخ مقرر در ماده (59) قانون مالیاتهای مستقیم مصوب 1366 و اصلاحیه‏های بعدی آن محاسبه ، فیش آن را جهت پرداخت به حساب خزانه از طریق سیستم بانکی ، به انتقال دهنده تسلیم و یا از طریق سامانه پرداخت الکترونیکی نسبت به پرداخت آن توسط ذینفع اقدام و مشخصات آن را در سند تنظیمی قید نمایند.

تبصره 1- وزارت امور اقتصادی و دارائی موظف است جداول ارزش معاملاتی املاک و ارزش حق واگذاری محل را به دفاتر اسناد رسمی ابلاغ و از تاریخ ابلاغ ، جداول مذکور مبنای محاسبه مالیات نقل و انتقال خواهد بود. همچنین مبنای محاسبه مساحت و عرصه و اعیان املاک و نوع کاربری آن حسب مورد سند مالکیت ، صورت مجلس تفکیکی صادره از ادارات ثبت ، گواهی پایان ساختمان یا گواهی عدم خلاف و در صورت عدم وجود مدارک مذکور ، اعلام متعاملین است. ارزش حق واگذاری محل تا زمان اعلام جدول آن توسط وزارت مذکور پنج برابر ارزش معاملاتی ملک مربوط میباشد. حق‏الزحمه سردفتر جهت انجام وظایف ناشی از این بند حسب مورد دو درصد (2%) ارزش معاملاتی یا حق واگذاری محل خواهد بود که از متعاملین اخذ خواهد شد.

تبصره 2- به تخلفات دفاتر اسناد رسمی طبق ماده (268) قانون مالیاتهای مستقیم مصوب 1366 و اصلاحیه‏های بعدی آن رسیدگی خواهد شد.

ماده 11- ماده (54) قانون فوق به شرح زیر اصلاح میگردد:

ماده 54- میزان حق‏التحریر و حق الزحمه سردفتر طبق تعرفه‏ای است که هر سال طبق پیشنهاد کانون سردفتران تهران به تصویب سازمان ثبت اسناد و املاک کشور میرسد.

ماده 12- متن زیر بعنوان ماده (55) قانون فوق الحاق میگردد:

ماده 55- به منظور تامین وجوه لازم جهت اجرای مواد 10 ، 11 ، 57 ، 66 ، 68 ، 73 قانون دفاتر اسناد رسمی ، سردفتر مکلف است همه ماهه ده درصد حق‏التحریر اسناد تنظیم را به حساب مربوط به بیمه و بازنشستگی و از کار افتادگی و امور رفاهی و درمانی سردفتران و دفتریاران دفاتر اسناد رسمی و عائله تحت تکفل آنان و تامین هزینه‏های کانون سردفتران و حقوق اعضاء هیات مدیره پرداخت نماید.

ماده 13- ماده (59) به شرح زیر اصلاح میشود:

ماده 59- کانون سردفتران مرکز توسط هیات مدیره ای مرکب از 7 سردفتر عضو اصلی و 2 سردفتر عضو علی‏البدل و سایر کانون‏ها توسط 5 عضو اصلی و 2 عضو علی‏البدل اداره میشود.

ماده 14- ماده (63) به شرح زیر اصلاح میشود:

ماده 63- یک ماه قبل از پایان هر دوره ، اعضاء اصلی و علی‏البدل کانون سردفتران از بین واجدین شرایط با رای مخفی سردفتران انتخاب می گردند. پس از اخذ رای ، هیات نظارت بر انتخابات اسامی حائزین اکثریت آراء را ضمن صورت جلسه پایان انتخابات بعنوان اعضاء اصلی و علی‏البدل هیات مدیره کانون سردفتران به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ارسال و رئیس قوه قضائیه ابلاغ اعضای مذکور را صادر خواهد نمود.

ماده 15- بند (7) ماده (66) به شرح زیر اصلاح و یک بند به عنوان بند (9) و دو تبصره به ماده (66) الحاق میگردد:

7- تدوین و تصویب آئین نامه استخدامی کارکنان دفاتر اسناد رسمی و در خصوص حقوق و مزایا و پاداش کارکنان با توجه به قانون کار.

9- تقسیم عادلانه کلیه اسناد ادارات و سازمان‏ها و نهادها و شرکت‏های دولتی ، شهرداری‏ها ، بانکها و مؤسسات اعتباری خصوصی و دولتی از طریق کمیسیون تقسیم اسناد.

تبصره 1- به منظور نظارت بر کانون‏های سردفتران سراسر کشور و ایجاد هماهنگی بین آنان و نیز ایجاد رویه واحد بین کانون‏های مذکور ، شورایی بنام (شورای عالی سردفتران) مرکب از روسا و نواب کانونهای سراسر کشور درتهران تشکیل می گردد. نحوه تشکیل ، وظایف و اختیارات شورا و حقوق و مزایای اعضاء هیات مدیره کانون‏های سردفتران به موجب آئین نامه خواهد بود.

تبصره 2- اجراء بندهای (2) ، (3) ، (5) ماده 66 قانون دفاتر اسناد رسمی از وظایف کانون سردفتران تهران است که در صورت اقتضاء با پیشنهاد کانون مذکور و تصویب شورای عالی سردفتران ، اجرای بندهای (3) ، (5) قابل تفویض به سایر کانونها میباشد.

ماده 16- قانون توزیع حق‏التحریر دفاتر اسناد رسمی موضوع ماده 54 قانون دفاتر اسناد رسمی مصوب 1373/2/28 و قانون اصلاح پاره ای از مواد قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران مصوب 1371/3/3 و تبصره ماده 42 و مواد 8 و 13 و 49 و 56 قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران مصوب 1354/4/25 نسخ گردیده و آئین نامه اجرائی کلیه مواد این قانون ظرف شش ماه توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با همکاری کانون سردفتران تهران تهیه و به تصویب رئیس قوه قضائیه خواهد رسید.

 اسامی پیشنهاد دهندگان (نمایندگان) :

ردیف

نام و نام خانوادگی

حوزه انتخابیه

1

موسی الرضا ثروتی

خراسان شمالی (بجنورد / جاجرم)

2

حمید سعادت

اصفهان (تیران و کرون / نجف آباد)

3

غفار اسماعیلی

آذربایجان شرقی (هشترود / چاراویماق)

4

سیدنجیب حسینی

گلستان (مینودشت / کلاله)

5

علی اصغر یوسف نژاد

مازندران (ساری)

6

محمدعلی دلاور

خراسان رضوی (درگز)

7

مقداد نجف نژاد

مازندران (بابلسر)

8

علی بنایی

قم (قم)

9

عزت اله یوسفیان ملاء

مازندران (آمل / لاریجان)

10

بهمن مرادنیا

کردستان (بیجار)

11

احمد مهدوی ابهری

زنجان (ابهر / خرمدره)

12

جمشید انصاری

زنجان (زنجان / طارم)

13

حسینعلی شهریاری

سیستان و بلوچستان (زاهدان)

14

رضا عبداللهی

زنجان (انگوران / ایجرود / ماهنشان)

15

هادی قوامی

خراسان شمالی (اسفراین)

16

سیداحمدرضا دستغیب

فارس (شیراز)

17

علی بروغنی

خراسان رضوی (سبزوار)

18

موسی قربانی

خراسان جنوبی (قائنات)

19

علی اسلامی پناه

کرمان (جیرفت)

20

فرهاد تجری

کرمانشاه (سرپل ذهاب / قصر شیرین / گیلانغرب)

21

حسین امیری خامکانی

کرمان (زرند)

آدرس وبسایت و وبلاگ نمایندگان مذکور:

محمدعلی دلاور

موسی الرضا ثروتی 

سیداحمدرضا دستغیب

علی بنایی

حسین امیری خامکانی

فرهاد تجری

منبع : مجلس شورای اسلامی و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و کانون سردفتران و دفتریاران