برگرفته از ایمیل جناب آقای سیروس :

نقطه ضعف اجرای سامانه جدید زمانی آشکار خواهد شد که بدانیم بنابر آمار، پنج هزار دفترخانه در کشور دایر است که ماحصل تلاش روزانه این دفاتر تا یک هفته پیش، ثبت حدود 45 هزار سند در روز بوده که با اجرای طرح آنی (!) حتی طی سه روز هم این تعداد سند صادر نشده است.

درخواست مشترک تمامی سردفتران شاکی برای گفت‌وگو با خبرنگاران، ذکر نشدن نام‌شان است چراکه می‌ترسند انتقادی که روی به حق بودن آن قسم هم می‌خورند، مشکلاتی برایشان به همراه آورده و حتی موجب لغو مجوزشان شود.

به گزارش «تابناک»، برخلاف آنچه با آغاز طرح «ثبت آنی» از سه شنبه هفته گذشته (26 شهریور ماه) به نظر می‌رسید یکی دیگر از بندهای برنامه پنجم توسعه -هرچند با تاخیر طولانی- بالاخره اجرایی شده‌، ولی یکی دو روز کار با سامانه جدید کافی بود تا نشانه‌های آشکار شکست این طرح هویدا شود و عجیب اینکه بی توجهی به این نشانه‌ها در کمتر از یک هفته کاری کرده که هر آن باید انتظار داشت برای نخستین بار در تاریخ، اعتراض و تحصن دفترداران شکل بگیرد!

ادامه مطلب را حتماً مطالعه کنید


یکی از سردفتران در تشریح ماجرا می‌گوید: طرح ثبت آنلاین معاملات که قرار بود از سال 90 اجرایی شود ولی به دلیل آماده نبودن زیرساخت‌ها به تعویق افتاده بود، از چندی پیش با اصرار برخی مسئولان در دستور کار قرار گرفت و ابتدا اعلام شد که از ابتدای شهریورماه آغاز خواهد شد ولی بار دیگر تدارک زیرساخت‌های مورد نیاز اجرای آن را به سه شنبه هفته پیش موکول کرد تا در نهایت چیزی افتتاح شود که آرزو می‌کنیم کاش هرگز اجرا نمی‌شد.

وی می‌افزاید: از روز افتتاح طرح ثبت آنی تا کنون، به رغم آنکه مزایای زیادی برای این شیوه عنوان می‌شود، کلا کار ثبت اسناد تعطیل شده تا نه تنها مزایایی در این شیوه به چشم نخورد، بلکه دفاتر اسناد رسمی عملا تعطیل شده و مردم سرگردان شوند؛ یا VPN واگذار شده متصل نمی‌شود و یا به سرعت اتصال برقرار شده قطع می‌شود و از همه بدتر اینکه مرتبا با مشکل اتصال به سرور مواجه می‌شویم به گونه‌ای که طی روزهای گذشته و حتی در ساعات غیر اداری هم موفق به ثبت یک سند هم نشده‌ایم.

یکی دیگر از سردفتران در این باره به «تابناک» می‌گوید: به این منوال پیش برود، چاره ای جز اعتراض و تحصن نخواهیم داشت و از همین امروز هم می توان زمزمه های این اتفاق را در بین همکاران شنید چراکه با وجود بیکار شدن دفترداران در روزهای گذشته، مسئولان اجرای ثبت آنی تاکید داشتند که همه چیز به روال عادی در حال انجام است و حتی مسئول IT سازمان تاکید داشت که تنها دفاتری مشکل داشته‌اند که در وارد کردن رمز ورود و ip خود اشتباه کرده و ناوارد بوده‌اند!

او می‌افزاید: اکنون چند روز از آن اظهار نظر عجیب گذشته و ما با هر کدام از همکاران‌مان که تماس می‌گیریم، اعلام می‌کنند که نتوانسته اند سندی به ثبت برسانند ولی مسئولان نظر متفاوتی دارند و حتی حاضر نیستند اشکالات بیان شده را بررسی کرده و مثلا به دفاتری که اعلام مشکل می‌کنند، سری بزنند تا شاید دریابند که ما را در چه مخمصه ای انداخته اند و مردم را به چه مشکلاتی دچار کرده‌اند؛ هرکاری به اصول خوب است.

این در حالی است که مدیر یک دفترخانه دیگر هم در این‌باره می‌گوید: تاکنون موفق به ورود به سامانه نشده‌ام و این موضوع موجب نارضایتی مراجعه کنندگان شده است؛ اجرای این سامانه الکترونیکی امری ضروری و لازم است اما باید قبل از اجرای هر کاری زیرساخت های لازم آن فراهم شود.

مدیر دیگری می‌گوید: اجرای این سامانه الکترونیکی سه مشکل اساسی دارد که کندی سرعت اینترنت، آموزش ناکافی برای سردفتران و اجرا نشدن آن به صورت آزمایشی؛ به طور قطع اجرای کامل این سامانه برکات زیادی به دنبال خواهد داشت اما باید هرچه سریع تر نسبت به رفع این مشکلات چاره اندیشی شود.

فارغ از این انتقادات، مشکلات بوجود آمده در حاشیه اجرای طرح ثبت آنی موجب شده که مردم و سردفتران هر دو توامان آسیب دیده و نسبت به مشکلات این طرح گلایه سردهند چراکه از یک سو بیکاری دفترداران موجب قطع شدن درآمدهایشان شده و از سوی دیگر، امورات مردمی که به دفاتر اسناد رسمی مراجعه می‌کنند هم بر زمین مانده است؛ هرچند مسئولان اجر کننده این طرح اصولا اعتقادی به این مسائل ندارند!

دفاتر اسناد رسمی از کار افتادند؛ خطر شکل‌گیری تحصن بی سابقه!

بردیا صدر نوری، مدیر IT سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که برخی راه‌اندازی این سامانه را به اصرار و اعلام آمادگی او مرتبط می‌دانند، نه تنها اعتقادی به مشکلات مطرح شده توسط دفترداران نداشته و تنها  کندی اینترنت را (که هیچ گونه ارتباطی با مجموعه تحت امر وی نداشته و رد آن توسط دفترداران ممکن نیست، مگر آنکه متولیان رده بالای ارتباطات به مدد ایشان بیایند!) تا حدودی مشکل ساز خوانده که البته آن هم به محض وقوع با مدیریت ایشان و همکاران مرتفع شده است.

 وی که با راه‌اندازی این سامانه در روز ولادت امام هشتم، هر روز اخبار ثبت‌های صورت گرفته را گواهی بر سخنان خود قرار داده، در دومین روز اجرای طرح مدعی شده که تا ساعت یازده، حدود بیست هزار سند به ثبت رسیده و در سومین روز (تا ساعت 13:30) این عدد را بیش از 43 هزار عنوان می‌کند.

دفاتر اسناد رسمی از کار افتادند؛ خطر شکل‌گیری تحصن بی سابقه!

از سوی دیگر، احمد تویسرکانی، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گلایه‌های مطرح شده را تلویحا مقاومت در برابر تغییر می‌خواند و با تاکید بر اجرای موفق این طرح به صورت پایلوت در کشور، ضمن رد هرگونه مشکلی از طرف ایشان، به ویژه کمبود ظرفیت سرور این سامانه، تماس‌های بسیار زیاد سردفترداران (چهار هزار تماس) با شماره تلفن اعلام مشکلات را مثال زده و 90 درصد این تماس‌ها را به ناآشنایی سردفتران با سیستم ثبت مرتبط دانسته است.

وی که به حق تاکید زیادی بر منافع الکترونیکی شدن ثبت ها داشته، حذف قلم و خودنویس در دفترخانه ها را غایت نهایی سازمان خوانده و برای اثبات سالم بودن سامانه طراحی، مثالی زده که به نظر بهترین شاهد برای اثبات محدودیت سرور در نظر گرفته شده برای اجرای سامانه ثبت آنی است؛ «براساس آمارها برخی از دفترخانه‌ها موفق شدند بین ساعت 1:30 دقیقه تا 3 نیمه شب اقدام به ثبت سند در سامانه کنند.»!

این در حالی است که فارغ از این سخنان و گلایه‌های سردفتران و دفاع مقامات اجرایی، نقطه ضعف اجرای سامانه جدید زمانی آشکار خواهد شد که بدانیم بنابر آمار سازمان ثبت اسناد و املاک، پنج هزار دفترخانه دایر بوده و همگی به سیستم آنی متصل شده‌اند (دقت کنید که ثبت 4000 تماس تلفنی برای اعلام مشکل از 5000 دفترخانه تا چه اندازه عجیب است!)، ماحصل تلاش روزانه این دفاتر ثبت حدود 45 هزار سند در روز بوده که از زمان اجرای طرح حتی طی سه روز هم این تعداد سند صادر نشده است.

به عبارت بهتر، پذیرش تمام و کمال سخنان مسئولان سازمان ثبت به این معناست که دفترخانه ای که در دوران سنتی به طور متوسط روزانه نه سند صادر می‌کرد، با اجرای این سمانه نوین روزانه تنها 3 سند صادر می‌کند؛ هرچند دفترخانه داران بسیاری با این ادعا مخالفند و اذعان دارند که حتی صدور یک سند نیز برایشان مقدور نشده است.

اینجاست که سخنان مسئولان دفترخانه‌های مختلف مبنی بر گلایه‌های روزافزون مردم از انجام نشدن امورات ثبتی شان باور پذیر جلوه خواهد کرد. آن هم در شرایطی که بیشترین دلیل مراجعه مردم به دفترخانه‌ها، صدور سند وکالت است که در پشت پرده آن، ضیغ وقت و عدم امکان حضور فرد به دلایلی مانند مسافرت و... وجود دارد.

تمامی این تفاسیر موجب شده که اخباری از شکل گیری تحصن سردفتران تهران در محل کانون سردفتران منتشر شود که در صورت وقوع،  اتفاقی بی سابقه به شمار آمده و ریشه وقوع آن را باید در لجاجت مجریانی دانست که حتی سعه صدر کافی برای تحمل انتقادات را هم ندارند؛ هرچند یک مقام آگاه،نشست فردای سردفتران در محل کانون این صنف را نشستی روتین می‌خواند که به روال گذشته هر یکشنبه ها برگزار خواهد شد، منتها ممکن است حضور خبرنگاران در حاشیه‌آن و همزمانی با بروز مشکلات ثبت آنی، کمی آن را متمایزتر از قبل کند!

منبع : تابناک

 ----------

مطلبی که در ادامه می خوانید برگرفته از مطلب جناب آقای ناصر پیرمحمدی سردفتر اسناد رسمی 35 قم و وبلاگ ایشان است:

به نام خدا

سایت تابناک طی مطلبی تحت عنوان ((دفاتر اسناد رسمی از کار افتادند؛ خطر شکل‌گیری تحصن بی سابقه!)) از تحصن دفاتر اسناد رسمی سخن گفته و آن را به عنوان خطر یاد کرده و با این کار آتش بیار معرکه ی مشکل پیش آمده ناشی از اجرای ثبت آنی شده است .

تابناک سایتی است که دفاتر اسناد رسمی ذهنیت خوب و مثبتی از آن ندارند و همان سایتی است که در قضیه اسناد اتومبیل و اختلاف نظر پیش آمده بین مراکز تعویض پلاک  و دفاتر اسناد رسمی با مقاله ها و تحلیلهای سراسر کذب و خلاف واقع، خوانندگان نا آگاه از قانون و حقوق را به اشتباه انداخته و به بیراهه کشاند و علیه دفاتراسناد رسمی تحریک نمود. یادم نمی رود چندین ساعت وقت گذاشتم و مستدل و مستند با قراردادن کامنت در ذیل مطلب مذکور پاسخ خوانندگانی را که با خواندن آن به اشتباه افتاده و دفاتر را مورد حمله قرار داده بودند را توجیه کنم  وبگویم که با وجود ماده 29 قانونی رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی جایی برای مطالب مذکور نمی ماند و مبالغ پرداخت شده برای ثبت سند همه به جیب دفاتر اسناد رسمی نمی رود و  بخش عمده ای از آن بابت مالیاتها و هزینه های عمومی کشور است. اگر چه فقط تعداد معدودی از آن نظرات  رابه نمایش عمومی گذاشت .

حالا از مطالب انتشار یافته ی اخیر در تابناک در خصوص خطر تحصن دفاتر اسناد رسمی، بوی شیطنت به مشام میرسد .دفاتر اسناد رسمی اگر اعتراضی دارند نه به اصل قضیه  است بلکه ناشی از اتفاقات و اظهارنظرهایی بود که بعد از بروز مشکل رخ نمود و دفاتر اسناد رسمی را متهم  و عامل اصلی مشکل معرفی کرد.

اکنون باید مراقب بود تا تحت تاثیر چنین اخباری قرار نگیریم و کاری نکنیم که خدای ناکرده دون شؤون این صنف باشد. تا جایی که بنده اطلاع دارم در هیچ اعلان عمومی دفاتر دعوت به تجمع و تحصن نشده اند و اگر چیزی هست در کامنتها و نظرات در برخی وبلاگها وجود دارد و به فرض اینکه تحرکی هم باشد نباید از آن به عنوان خطر یاد کرد بلکه شاید عامل خیری باشد در حل مشکلات پیش آمده .

و سایت تابناک هم نگران در آمد دفاتر اسناد رسمی نباشد چرا که با حول و قوه الهی در صورت رفع مشکل ثبت آنی، اسناد بر زمین مانده ی مردم را همین دفاتر ثبت خواهند نمود و قرار نیست آنها را به مراکز تعویض پلاک یا مراجع دیگر احاله دهند .

منبع : دفتر اسناد رسمی 35 قم