رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از ثبت بیش از یک میلیون و ۶۵۰ هزار 208 سند در سامانه ثبت الکترونیک اسناد رسمی از ابتدای اجرای این طرح تا روز گذشته خبر داد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، دکتر احمد تویسرکانی؛ معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در نشست خبری با اصحاب رسانه، به گزارش عملکرد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در شش ماهه اول سال 92 پرداخت و در این خصوص گفت: اجرای ثبت الکترونیکی اسناد رسمی در راستای الکترونیکی کردن فرآیند خدمات ثبتی بوده که قانونگذار آن را بر عهده سازمان ثبت گذاشته است.

وی افزود: از آثار مهم اجرای ثبت الکترونیک اسناد، تسریع و دقت در ارایه خدمات و شفاف‌سازی امور است.

ادامه مطلب را مطالعه کنید


رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به عملکرد یک ماهه سیستم ثبت الکترونیک اسناد اظهار داشت: طی این مدت به طور متوسط در کشور هر دفترخانه از طریق سامانه ثبت آنی، 207 سند ثبت نموده است.

 وی اظهار داشت: این آمار در تهران به طور متوسط 185 سند در هر دفترخانه بوده و از مجموع این اسناد ، در دو هزار و 641  سند یک تبعه خارجی مشارکت داشته و همچنین در 304 هزار و 704 سند یکی از طرفین سند، شخص حقوقی بوده است.

وی ادامه داد: از مجموع اسناد صادره الکترونیکی در این مدت، 2/25 درصد مربوط به بیع، یک درصد قرارداد صلح، 8/44 درصد وکالت، 8/5 درصد قرارداد رهنی، 3/1 اجاره و دو دهم درصد مربوط به تقسیم‌نامه رسمی بوده است.

وی با بیان این مطلب که امنیت سیستم ثبت آنی از بسیاری از سیستم های موجود در کشور بالاتر است ، افزود: با توجه به اینکه این سیستم از امنیت بسیار مناسب و بالایی برخوردار است، موجب از بین بردن سوء‌استفاده ها و جعل اسناد خواهد شد.

معاون رئیس قوه قضائیه، با اشاره به گزارش عملکرد شش ماهه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در سال 92 بیان داشت: سازمان در تحول ارایه خدمات از شیوه سنتی به شیوه نوین و الکترونیک توفیقات چشمگیری داشته و هدف از این اقدامات کاهش مراجعات حضوری، دقت در عملکرد، خدمت‌رسانی بهتر و ارتقاء سلامت اداری بوده است.

وی افزود: در شش ماهه نخست سالجاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور 17 میلیون و 641 هزار و 507 خدمت به مردم ارائه نموده که از مجموع این خدمات معادل 5 میلیون و 943 هزار و 251 خدمت که حدود 34 درصد می باشد به صورت الکترونیکی به مردم ارائه شده است.

تویسرکانی گفت: در شش ماهه اول سال 92 یک میلیون و 241 هزار و 400 سند مالکیت صادر شده است که در مقایسه با 6 ماهه نخست سال 91 به میزان 26 درصد رشد را نشان می دهد.

وی با اشاره به اینکه در شش ماه سالجاری تعداد 27 هزار و 900 شرکت تجاری ثبت شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد 7 درصدی را نشان می دهد، اظهار داشت: تعداد شرکت‌های تعاونی ثبت شده در شش ماهه نخست امسال، 4 هزار و 695 شرکت بوده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 28 درصد کاهش داشته است و موسسات غیرتجاری ثبت شده در نیمه اول سالجاری نیز 4 هزار و 471 موسسه بوده که این رقم نیز در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 13 درصد رشد داشته است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ادامه داد: ثبت تغییرات در شرکت‌های تجاری 107 هزار و 894 مورد بوده و تعداد شرکت‌های تجاری منحل شده نیز 3 هزار و 522 فقره بوده که در مقایسه با 6 ماه نخست سال 91، 34 درصد کاهش داشته و شرکت های تعاونی منحل شده 417 مورد در شش ماهه سالجاری بوده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 18 درصد کاهش داشته است.

وی با شاره به کاهش 36 درصدی ثبت اختراعات نسبت به سال گذشته بیان داشت: اختراعات ثبت شده در شش ماهه اول سال 92 یک هزار و 552 مورد بوده است.

وی گفت: در شش ماهه سالجاری 3 هزار و 454 علامت تجاری ثبت شده که این رقم نسبت به مدت مشابه در سال گذشته با کاهش 36 درصدی مواجه بوده است. همچنین هزار و 402 علامت تجاری، ثبت بین‌المللی شد که در مقایسه با نیمه اول سال 91، 26 درصد کاهش داشته‌ایم.

تویسرکانی اظهار کرد:‌ در شش ماهه اول امسال، 840 مورد طرح صنعتی ثبت شد که در مقایسه با نیمه اول 91، 16 درصد رشد داشته است.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به کاهش 5درصدی ازدواج و افزایش 7درصدی طلاق در کشور در شش ماه گذشته نسبت به دوره مشابه سال افزود: ازدواج های ثبت شده در نیمه نخست سال 92 ، 395 هزار و 626 فقره بوده و طلاق های ثبت شده در این مدت 76 هزار و 440 مورد بوده است.

وی عمده علل وقوع طلاق را از مجموع طلاق های ثبت شده به ترتیب،7/7 درصد طلاق ها به دلیل ترک زندگی توسط یکی از زوجین، 5/6 درصد اعتیاد، 8/14درصد عدم تحقق شرط ضمن عقد، 1/4 درصد استنکاف شوهر از دادن نفقه، 3/1 درصد اختلالات روانی، 4 درصد فقر مالی ، 4/15 درصد دخالت خانواده ها، 2/3 درصد ضرب و شتم و سوء رفتار و یک درصد نیز محکومیت حبس یکی از زوجین عنوان نمود.

وی افزود:از جمله اقدامات مهم سازمان در شش ماهه ابتدای امسال وصول مطالبات بانکی بود و در این راستا 15 هزار و 265 میلیارد ریال در شش ماهه نخست امسال از مطالبات بانکها وصول شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 67 درصد رشد را نشان می دهد.

معاون رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: همچنین در این مدت هزار و 656 نفر از بدهکاران مالی ممنوع‌الخروج شدند که 618 نفر از این افراد به علت پرداخت بدهی ممنوعیت خروج از کشورشان رفع شده است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پاسخ به  سوالی در مورد همکاری سازمان ثبت اسناد با دولت در زمینه های گوناگون خصوصاً بحث حذف یارانه های برخی از افراد، افزود: با دعوت دولت محترم ضمن حضور در جلسه هفته گذشته هیئت دولت و ارائه گزارشی از تحولات صورت گرفته در خصوص اصلاح و بهبود فرآیندهای خدمات ثبتی و استفاده فراگیر از فن آوریهای نوین در سازمان ثبت، به کاهش چشمگیر مراجعات حضوری به سازمان و ارائه خدمات در محیط مجازی در زمینه صدور اسناد مالکیت، ثبت شرکتهای تجاری و مؤسسات غیرتجاری، ثبت اختراعات و علائم تجاری، استعلام و پاسخ استعلام دفاتر اسناد رسمی از واحدهای ثبتی، ایجاد و راه اندازی سامانه ثبت الکترونیک اسناد در دفاتر اسناد رسمی اشاره گردید.

وی افزود: در این جلسه همچنین اقدامات سازمان درخصوص وصول مطالبات معوق بانکها تشریح و در انتها رئیس جمهور محترم و بـرخی اعضای هیئت دولت ضمن قـدردانی از اقدامات سازمان و رویکرد استفاده از فن آوریهای نوین و ارائه خدمات الکترونیک بر تعامل فیمابین درخصوص اجرای کاداستر جامع کشور و مستند سازی املاک دولتی و همچنین همکاری سازمان در اجرای هرچه بهتر هدفمندی یارانه تأکید گردید.

تویسرکانی افزود: ما در این زمینه اعلام آمادگی کرده ایم تا در چارچوب قانون، کمک لازم را به دولت با تعریف شیوه ها و راهکارهای مناسب و همسو با قانون در این خصوص به انجام رسانیم.

وی تأکید کرد: سازمان ثبت هیچ گاه اطلاعات مالکیتی افراد را منتشر نمی کند و این امر تنها به درخواست مالک و یا مراجع قضایی امکان پذیر خواهد بود.

تویسرکانی در پاسخ به سوالی درباره اجرای طرح کاداستر گفت: در جلسه هیات دولت بر ضرورت اجرای کامل طرح کاداستر تاکید شد و به حمدالله با توجهی که دولت و مجلس دارند امیدواریم در بودجه 93 ردیف کاداستر جامع کشور برقرار شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا هدف از اجرای طرح ثبت آنی کنترل و نظارت و سیطره بر دفاتر اسناد رسمی است،‌ گفت: دفاتر اسناد رسمی مجموعه مستقل از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیستند بلکه یک سردفتر با امضای رییس سازمان ثبت منصوب می شود؛ بنابراین نباید تصور شود که ماهیت دفاتر اسناد رسمی غیرحاکمیتی است.

منبع : سازمان ثبت اسناد و املاک کشور