سومین نشست سراسری سردفتران و دفتریاران وبلاگ­نویس سراسر کشور، جمعه 12 آبان در یزد برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع­رسانی کانون سردفتران و دفتریاران، در این اجتماع که نمایندگانی از وبلاگ­نویسان حوزه سردفتری از استان­های مختلف کشور حضور داشتند، سردفتران و دفتریاران شرکت کننده با بیان دیدگاه­های خود به بررسی اجمالی مسائل و مشکلات حرفه سردفتری، رویکردها و چالش­های موجود در این حیطه و بررسی نقش و جایگاه فضای مجازی در حل مشکلات این مجموعه پرداختند.

در این نشست که باحضور محمدرضا دشتی اردکانی رییس هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران و آقایان کریمی و بهادر مدیران کل ثبت اسناد و املاک استان­های یزد و چهارمحال و بختیاری آغاز شد، رئیس کانون سردفتران و دفتریاران به تبیین نقش و جایگاه فضای مجازی در نیل به اهداف حرفه ای سردفتری پرداخت.

وی با مروری اجمالی بر تلاش­های کانون سردفتران و دفتریاران در راستای اعتلای شان سردفتری و جایگاه دفاتر اسناد رسمی در نظم حقوقی برای رفع مشکلات مردم در زمینه تثبیت و تسجیل مالکیت، بر لزوم تعامل حداکثری اهالی این حرفه با کانون سردفتران و دفتریاران تاکید کرد.

محمدرضا دشتی اردکانی، حل مشکلات و مسائل موجود در حوزه سند رسمی را مستلزم همراهی و مشارکت هرچه بیشتر سردفتران و دفتریاران در کنار کانون سردفتران و دفتریاران برای فرهنگ سازی و تقویت جایگاه سند رسمی در اجتماع و به ویژه توجه دادن مسئولین قوای سه گانه و جامعه حقوقی کشور به این مهم بیان کرد.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در ادامه تاکید کرد: این کانون با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و حمایت علمی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، با نگاه توسعه فرهنگ سند رسمی و با هدف تبیین نقش و جایگاه موثر سند رسمی در نظام بخشی معاملات و کاهش چشمگیر دعاوی محاکم قضایی و تثبیت نظم عمومی، نخستین همایش نقش و جایگاه سند رسمی در نظم حقوقی را ششم دیماه 1391 در مرکز همایش­های بین­المللی صدا و سیما با حضور تعداد کثیری از سردفتران و حقوق­دانان برگزار خواهد کرد که نقش فضای مجازی سردفتری و وبلاگ­نویسان حوزه سردفتری باید در این حرکت چشمگیر باشد.

در این نشست، همچنین مسائل و تصمیمات نشست­های قبلی مورد بحث و ارزیابی قرار گرفت و دستور جلسه فعلی قرائت و نظرات ارائه گردید و نیاز به ایجاد یک جامعه مجازی سردفتران ودفتریاران و سایت مرجع برای اطلاع­رسانی به اعضا و مردم شریف مورد تاکید قرار گرفت.

در پایان نشست سوم، همچنین با رویکرد تایید پیوند فعالان این حوزه با نظامات اخلاقی و به عنوان اقدامی نمادین با هدف تاکید بر اخلاق­مداری سردفتران و دفتریاران وبلاگ­نویس، منشور اخلاقی تدوین و به بحث گذاشته شد که در نهایت به عنوان نخستین سند مشترک اخلاقی بلاگران سردفتر تصویب شد.

منشور اخلاقی سردفتران و دفتریاران وبلاگ­نویس در ادامه مطلب

منبع : کانون سردفتران و دفتریاران


منشور اخلاقی مصوب این نشست بدین شرح است:

منشور اخلاقی سردفتران و دفتریاران وبلاگ­نویس

استمرار و تاثیر گزاری فعالیت­های حوزه مجازی سردفتران و دفتریاران با رویکرد قانون­گرایی، اخلاق­محوری، و پایبندی به مبانی علمی و استفاده بهینه از فضای گفتمان موجود در بستر فضای سایبری ضرورت پایبندی اهالی این حوزه به مجموعه­ای گزیده از گزاره های اخلاقی را ایجاب می کند. لذا مجموعه مجازی سردفتران و دفتریاران فعال در فضای سایبری مواردی را به شرح ذیل به عنوان الگوی فعالیت­های خود در عرصه سایبری قرار می دهد تا این مبانی در راستای اعتلای حرفه سردفتری، منشا رشد و پیشرفت علمی و عملی موثر باشد. سردفتران و دفتریاران فعال فضای مجازی در عرصه اینترنت که ملتزم به این منشور اخلاقی می­باشند برای تحقق اهداف فوق اصول ذیل را سرلوحه تلاش­های خود قرار خواهند داد:

1-    پایبندی به اصول، مبانی و قوانین مدون در حوزه فضای سایبری در کشور جمهوری اسلامی ایران

2-    پایبندی به اصول و مبانی اسلامی، عرفی و اخلاقی حوزه وبلاگ­نویسی

3-    التزام به صیانت از شان، حیثیت و جایگاه سردفتری و دفتریاری و شئون مترتبه

4-    رعایت اصول گفتمان منطقی و انتقاد سازنده در چارچوب اخلاق و موازین اسلامی

5-    امانت داری، صداقت و سلامت قلم

6-    اجتناب از هرگونه افترا و توهین

7-      التزام به ذکر منبع در مطالب منتشره و رعایت مستندنگاری و اصول و ضوابط حاکم بر نگارش مستند در کلیه مطالب و نوشته ها

 

در این نشست وبلاگ­نویسانی از استان­های آذربایجان شرقی و غربی، اصفهان، تهران، مازندران، خوزستان، خراسان جنوبی، قم، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، مرکزی، کرمان، فارس، کرمانشاه و یزد  شرکت داشتند.