جزئیات مشاجره کانون سردفتران و سازمان ثبت اسناد در مجلس!

در اوخر ماه گذشته، یک‌ بند‌ از برنامه پنجم توسعه به نام طرح ‌ثبت آنی‌‌ در دفا‌تر ثبت اسناد کل کشور به اجرا در‌آمد. در این ‌‌طرح قرار بود، سازوکاری برای تسهیل و سرعت بخشیدن به ثبت اسناد باشد، ولی بر خلاف آنچه گمان می‌رفت، باعث کندی کار شد و حتی به گفته برخی‌ سردفتر‌ان، باعث تعطیلی کار آن‌ها نیز شده است.

به گزارش «تابناک»، در حالی که مشکلات پدید آمده ناشی از این طرح بالا گرفته، مسئولین ‌به جای رفع آنها، شروع به فرافکنی کرده و علت کار را به زیر‌ساخت‌ و مخابرات ربط دادند، حال آن که‌ گویا نرم‌افزار به کار رفته در آن، کارایی لازم را ندارد! 

بنا بر این گزارش، ‌با بالا گرفتن مشکل و تهدید سردفتر‌ان برای تحصن، مجلس شورای اسلامی تصمیم به مداخله گرفت و کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس از‌ رئیس سازمان ثبت اسناد و همچنین چند تن از اعضای کانون سردفتر‌ان دعوت کرد ‌تا برای رفع مشکل پیش‌آمده به مجلس بیایند. 

به همین منظور، دشتی اردکانی و احمدعلی سیروس، نایب رئیس و مسلم آقاصفری، عضو هیأت مدیره و رئیس روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران به نمایندگی از این کانون و انجم شعاع، معاون امور اسناد؛ مرادی و صدرنوری، سرپرست مرکز توسعه و فناوری اطلاعات سازمان ثبت به نمایندگی از آن سازمان و همچنین حکیم جوادی و یکی از همکارانشان از مرکز پژوهش‌های مجلس‌ و غلامپور و خسروی به نمایندگی از کانون سردفتران خراسان رضوی در جمع اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس حاضر شدند. 

اما گویا پس از سخنان انجم شعاع، نشست کمیسیون برای لحظاتی به تشنج و درگیری لفظی میان دو طرف انجامیده است. 

به گفته یکی از حاضران‌، انجم شعاع، ‌معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، مطالب مشروحی را که از قبل نگارش شده بود، مبنی بر انواع اتهامات و توهین‌ها به سردفتران اسناد رسمی و هیأت رئیسه کانون و به ویژه اعضای حاضر بیان داشت که موجب اعتراض بیشتر اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شد که با دخالت ملکشاهی، رئیس کمیسیون حقوقی ماجرا پایان می‌یابد. 

همچنین در پایان مقرر شد تا کارگروهی متشکل از نمایندگان کانون سردفتران، سازمان ثبت، کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس و مرکز پژوهش‌های مجلس برای رسیدگی به موضوعات ثبت آنی از دو منظر قانونی و فنی، اقدام و نتیجه بررسی خود را برای ‌تصمیم‌گیری به ریاست کمیسیون قضایی ارائه دهند.

میر هادی قره سید درباره جلسه مشترک کمیسیون قضایی مجلس و اتحادیه سردفتران و نمایندگان سازمان ثبت اسناد‌ گفت: این نشست به منظور بررسی مشکلات پدید آمده در‌ اجرای طرح ‌ثبت آنی‌ بود‌ که از دو طرف دعوت شد تا با حضور در این جلسه دیدگاه‌های خود را بیان کنند. 

نماینده مردم تبریز، پیگیری حقوق مردم را ـ که در دفا‌تر اسناد کشور بی‌دلیل دچار مشکل شده بودند ـ دلیل ورود مجلس دانست و گفت: در این نشست، اعضای کانون سر‌دفتران گفتند، باید پیش از ‌آغاز‌ کار، این ‌طرح‌ ‌سراسری‌ به صورت پایلوت به اجرا در‌می‌آمد تا نواقص و ایرادات آن رفع شود‌ و سپس به مرحله اجرا درآید.

وی درباره بحث و جدل‌هایی که در کمیسیون شد، گفت: گویا سازمان ثبت اسناد، دلیل کندی کار را نا‌آشنایی و ‌آموزش ناکافی سر‌دفتران عنوان کرده ‌و گفته بودند که دفا‌تر ثبت اسناد، آگاهی کامل از سیستم و استفاده از یارانه ‌ندارند؛ بنابراین به این گفته آن‌ها ‌اعتراض ‌شد و سردفتر‌ان گفتند، ما آشنایی کامل در استفاده از رایانه داریم و این سامانه راه‌اندازی شده، ‌ایراد دارد و این‌ سخنان سازمان نوعی فرا‌فکنی است. 

جالب است بدانید الهیار ملکشاهی، رئیس کمیسیون قضایی با این که خود در جلسه بود، از مباحث انجام شده، اظهار بی‌اطلاعی کرد و در گفت‌و‌گو با تابناک، تنها به این جمله که بررسی مشکلات ‌را به یک کارگروه ویژه سپرده‌اند، بسنده کرد.

منبع : تابناک

/ 0 نظر / 29 بازدید