جلسه پرسش و پاسخ با حضور رئیس کانون سردفتران و دفتریاران برگزار شد

جناب آقای دشتی اردکانی ، عصر روز یکشنبه مورخ 1391/11/1 در جلسه "پرسش و پاسخ" حضور یافت و پیرو خبر حذف اوراق بهادار نیم برگی و یک برگی در دفاتر اسناد رسمی اعلام کرد:

سازمان ثبت اسناد و املاک و کانون سردفتران و دفتریاران بر سر نحوه اجرایی شدن حذف اوراق و همچنین تاریخ اجرایی شدن آن در دفاتر اسناد رسمی در حال مذاکره هستند.

به قول آقای دشتی اردکانی ، سازمان ثبت در راستای حرکت بسوی "ثبت آنی" اصرار بر هرچه سریع تر اجرایی شدن حذف اوراق و استفاده از سیستم نرم افزاری متمرکز دارد ؛ به طوری که به احتمال زیاد اوراق از ابتدای اسفند ماه 1391 یا فروردین ماه 1392 حذف خواهد شد.

این در حالی است که بعد از مدت ها ، شنبه مورخ 1391/10/30 در طریق سایت ، اوراق بهادار عرضه شده است !

گویا سازمان ثبت برای آن دفاتر اسناد رسمی که اوراق مازاد دارند ، تدبیری اندیشه نکرده و حتی اوراق بلااستفاده آنها را پس نخواهد گرفت. به پیشنهاد آقای دشتی اردکانی دفاتر می توانند با تنظیم صورت جلسه ای اوراق بهادار فعلی را بین سایر همکاران به فروش برسانند.

برای تهیه اوراق جدید ، باید با وارد کردن نام و شناسه کاربری که بعداً به دفاتر اعلام خواهد شد ، به سامانه ای که بدین منظور طراحی خواهد شد وارد شد و در آنجا سهمیه اوراق متعلقه را دریافت کرد. اوراق جدید فقط در سایر A4 خواهد بود و از نظر ظاهری تفاوت های بسیاری با اوراق فعلی دارد از جمله حذف ماده 16 و 18 آئین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم و اجراء از انتهای اوراق. اوراق جدید هم مثل اوراق فعلی شماره سریال دارد و علاوه بر آن بارکدی به صورت تصادفی به آن تعلق خواهد گرفت. شماره دفتر اسناد رسمی صاحب اوراق ، در زمینه اوراق (کمرنگ) مشاهده می شود. دفاتر باید اوراق را بر روی کاغذ سفید A4 چاپ کنند. گویا صحبت از تهیه هولوگرام برای الصاق به این اوراق توسط دفاتر به میان آمده است.

با این اوصاف سایر دفاتر اسناد رسمی می توانند با وارد کردن شماره سریال و بارکد اوراق ، می توانند از صحت اوراق ارائه شده اطمینان حاصل کنند.

همکاران محترم نیز نسبت به این طرح انتقادات و پیشنهاداتی داشتند که توسط هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران در جلسات مشترک با سازمان ثبت منعکس خواهد شد.

----------

جناب آقای دشتی اردکانی همچنین در مورد اقدامات پلیس راهور و اقدامات متقابل کانون سردفتران و دفتریاران صحبت هایی کردند.

----------

ضمناً رئیس کانون سردفتران و دفتریاران از مخالفت مجلس با تقاضای بررسی لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم که در تاریخ 1391/8/3 اعلام وصول شده بود خبر داد.

تبصره 2 ماده 5 لایحه مذکور :

وزات صنعت ، معدن و تجارت موظف است بانک اطلاعات املاک کشور را طراحی و سامانه اطلاعاتی آن را ایجاد نماید. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و شهرداری ها در جهت ایجاد و استمرار فعالیت بانک اطلاعاتی املاک کشور ، موظف به همکاری با وزات صنعت ، معدن و تجارت می باشند. کلیه نقل و انتقالات املاک و احراز مالکیت به منظور برخورداری از امکانات خدمات عمومی مستلزم ثبت املاک در سامانه مذکور می باشد. آیین نامه اجرائی این تبصره بنا به پیشنهاد مشترک وزارتخانه های صنعت ، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.

ماده 62 لایحه مذکور :

در مواردی که نقل و انتقالات املاک بدون سند رسمی انجام می شود، نقل و انتقالات مذکور مشمول مالیات موضوع ماده (59) این قانون بوده و تنظیم کنندگان یا تأییدکنندگان نقل و انتقال فوق از قبیل مشاورین املاک ، شورای اسلامی روستاها و سایر مراجع با مؤدی در پرداخت مالیات مسؤولیت تضامنی خواهند داشت. مراجع مذکور موظفند یک نسخه از قراردادهای مذکور را به اداره امور مالیاتی ارسال نمایند.

لینک مطلب

----------

متاسفانه در انتهای جلسه ، هنگامی که تعدادی از سردفتران به عملکرد هیات مدیره کانون و حتی حضور آنان در این جلسه در ایام نزدیک به انتخابات کانون ، انتقاداتی داشتند و در مقابل هم عده ای به حمایت از هیات مدیره پرداختند ، جو متشنج و درگیری لفظی بین حضار شکل گرفت که منجر به ختم جلسه شد.

/ 0 نظر / 24 بازدید